Lørdag den 7. marts var der samling af fly. Over 20 mellemmer var mødt op. Alle fly er nu samlet og klar til sæson 2015. Som det fremgår af billedet – var det hårdt arbejde.
 
Onsdag den 11. marts blev den årlige PFT aften afholdt. Ikke færre end 46 af klubbens medlemmer mødte op til en rigtig hyggelig aften. Som sædvanligt gruppearbejde med at besvare alle PFT spørgsmål – og herefter i plenum, hvoralle de gode svar kom fra deltagerne. 

Vi skal vi i gang med at flyve fra lørdag den 14. marts og PFT temaet denne gang – er fokus på udfladning og lande indenfor 4 mærker. Udsætning af Turbo, her skal I anvende et nyt koncept med D1 (decision) som fortæller – nu er det en udelanding der er gang i. Det er her motorens udfældes og du har gjort dit benarbejde for inden. Er jeg rusten i brug af turbo – god ide at sætte motoren ud i god tid – altså alle de gode overvejelse før udsætning. Herefter kommer D2 – det er her hvor motoren er i gang – og I vurderer hvordan stiger jeg bedst og med mest sikkerhed eller motoren ikke vil starte – så er det 100% fokus på at lande – ikke at arbejde videre med motor.

Vores ASK 23 bliver formentlig solgt – og soloflyvning fremadrettet bliver på Discus. Retningslinjer herom kommer når ASK 23 er solgt. Elever – i øjeblikket kan vi starter op med 3 nuværende elever og 2 elever fra teoriholdet. Derudover har vi 3 forespørgsler om at blive elev hos os, så hvis alle melder sig ind, får vi et stort elevhold. 

Udover det allerede nævnte, var der en masse andre gode og givtige drøftelser på PFT aftenen. Og for at styrke det sociale skal der kagebag til. En stor tak til Marianne Lomborg for rundstykker om lørdagen og Mona Kragsø for brød til kaffen om onsdagen. Og skal man tro den utrolige gode stemning der har været begge dage – ja så bliver sæson 2015 for ryddende.

/Per Kragsø