Stilling opdateret d. 10. juni - af Ole Korsholm (66)

Klubmesterskab      

1. Knud Møller Andersen 1082+1098+1310 3491 points
2. Kenneth Petersen 1072+1084+1158 3315 -
3. Thomas B. Grove 1358+798+977 3133 -
4. Ole Korsholm 962+1046+1047 3056 -
5. Peter Fischer Jensen 1146+761+760 2666 -
6. Anders Nielsen 759+755+1087 2601 -
7. Orla Lind Christensen 696+605+832 2133 -
8. Christin Nielsen 1029+732+0 1761 -
9. Kurt Thybo 833+923+0 1756 -
10. Jacob B. Lassen 1352+0+0 1352 -

Tante Karen plakette  100 - 199 km     

1. Jacob B. Lassen i Discus 2a 102,4 km m. 131,70 km/t 1352 points
2. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 104,2 km m. 139,8 km/t 1310 -
3. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/15m 106,3 km m. 109,2 km/t 1076 -
4. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 111,2 km m. 115,5 km/t 1047 -
5. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/15m 156,5 km m. 98,6 km/t 1027 -
6. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 127,0 km m. 104,3 km/t 962 -
7. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/18m 111,2 km m. 100,6 km/t 950 -
8. Anders Nielsen i Arcus T 106,3 km m. 99,3 km/t 930 -
9. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 107,0 km m. 92,4 km/t 869 -
10. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 127,0 km m. 94,1 km/t 867 -

Svend & Mary plakette  200 - 299 km  

  1. Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m 218,9 km m. 103,6 km/t 1046 points
  2. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 218,9 km m.   97,5 km/t 1025     -
  3. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 208,2 km m.    81,0 km/t   844     -
  4. Peter Fischer Jensen i Discus 2cT/18m 205,2 km m.   56,1 km/t   618     -

Plakette for bedste trekant  > 250 km   

1. Peter Fischer Jensen i Discus 2cT/18m 302,4 km FAI m. 94,0 km/t 1134 points
2. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 312,8 km FAI m. 95,8 km/t 1098 -
3. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 302,4 km FAI m. 95,3 km/t 1082 -
4. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/15m 428,9 km m. 74,6 km/t 991 -
5. Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/18m 306,3 km FAI m. 73,6 km/t 838 -

Varighed  

1. Hans Christian Kolb i DG600/18m 6 timer 24 minutter
2. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/15m 6 timer 08 minutter
3. Knud Møller Andersen i Ventus 2cT/18m 5 timer 11 minutter

Pokalen for varighed & højdevinding (piloter med max. 150 timer ved sæsonstart)  

  1. Flemming Halskou Lauridsen 2 t 12 min / 1205 m   814 points
  2. Flemming Halskou Lauridsen 1 t 40 min / 1393 m   808     -
  3. Flemming Halskou Lauridsen 1 t 43 min / 1226 m   748     -
  4. Michael Fosgerau 1 t 55 min /   911 m   653     -

Firkant Pokalen (piloter med max. 150 timer ved sæsonstart) 

  1. Flemming Halskou Lauridsen i Discus b   69,4 km/t   723 points
  2. Flemming Halskou Lauridsen i Discus b   65,6 km/t   680     -

Discus-150 (piloter med max. 150 timer ved sæsonstart)  

1. Michael Fosgerau (8) 1428 point
2. Flemming Halskou Lauridsen (5) 960 -
3. Lukas Sørensen (3) 727 -

Kilometer-Cup (Alle piloter)   

1. Knud Møller Andersen (8) 2572,6 km
2. Kenneth Petersen (5) 1365,5 km
3. Peter Fischer Jensen (4) 1054,4 km
4. Ole Korsholm (5) 1051,6 km
5. Thomas B. Grove (3) 932,1 km
6. Orla Lind Christensen (4) 722,7 km
7. Anders Nielsen (4) 719,8 km
8. Christin Nielsen (2) 602,1 km
9. Kurt Thybo (2) 579,5 km
10. Hans Christian Kolb (1) 514,7 km