Stilling opdateret pr. 7/9-2017 - af Ole Korsholm (66)

Tante Karen Pokalen  100 - 199 km

Placering

Pilot

Distance

Hastighed

Points

  1.

Knud M. Andersen i Ventus 2cT/18m

108,0 km

102,7 km/t

  983 points

 2.

Orla L. Christensen/Per Kragsø i Duo Discus T

108,1 km

  94,2 km/t

  968     -

  3.

Kenneth Petersen i Ventus 2cT/18m

115,3 km

  99,5 km/t

  960     -

 4.

Arne Boye-Møller/Bjarne Sørensen i Arcus T

150,6 km

  90,7 km/t

  939     -

  5.

Michael Toft Hansen i ASG 29E/18m

115,3 km

  95,2 km/t

  910     -

  6.

Mogens Hoelgaard i Discus 2a

150,3 km

  83,3 km/t

  910     -

  7.

Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/18m

108,0 km

  94,1 km/t

  901     -

  8.

Helmuth Egsgaard i ASG 29E/18m

104,2 km

  94,6 km/t

  894     -

  9.

Ole Korsholm i ASH 31Mi/21m

112,1 km

  95,1 km/t

  892     -

10.

Kenneth Petersen i ASH 31Mi/21m

114,1 km

  93,7 km/t

  881     -

Svend & Marry Pokalen  200 - 299 km

Placering

Pilot

Distance

Hastighed

Points

  1.

Knud M. Andersen i Ventus 2cT/18m

208,1 km m.

  98,9 km/t

1048 points

  2.

Ole Korsholm i Discus 2b

208,1 km m.

  83,1 km/t

  962     -

  3.

Knud M. Andersen i Ventus 2cT/18m

210,3 km m.

  86,9 km/t

  922     -

  4.

Kenneth Petersen i Ventus 2cxT/18m

208,1 km m.

  86,1 km/t

  912     -

  5.

Ole Korsholm i Ventus 2cxT/18m

210,3 km m.

  83,5 km/t

  886     -

  6.

Kenneth Petersen i ASH 31Mi/21m

206,3 km m.

  82,4 km/t

  839     -

  7.

Jonas Wad-Sørensen i ASG 29E/18m

205,0 km m.

  77,3 km/t

  810     -

  8.

Christin Nielsen i ASG 29E/18m

208,1 km m.

  72,1 km/t

  740     -

Pokalen for bedste trekant  > 250 km

Placering Pilot Distance Hastighed Points

  1.

Kenneth Petersen i ASH 31Mi/21m

404,8 km FAI m.

  78,8 km/t

  967 points

Firkant Pokalen

Placering

Pilot

Distance

Hastighed

Points

1.

Jacob Lassen

  95,4 km

  57,8 km/t

  602 points 

Pokalen for klubmester

Placering

Pilot

Opgave

Points

  1.

Kenneth Petersen

1347+1395+1834

4577 points

  2.

Ole Korsholm

1320+1256+1265

3842     -

  3.

Christin Nielsen

1217+1217+1180

3613     -

  4.

Per Kragsø

976+1013+1170

3159     -

  5.

Kristian S. Hansen

1413+1531

2945     -

  6.

Thomas B. Grove

772+845+1244

2861     -

  7.

Knud Møller Andersen

1430+1400

2831     -

  8.

Jonas Wad Sørensen

1090+828+907

2825     -

  9.

Mogens Hoelgaard

1204+1493

2697     -

10.

Jacob B. Lassen

572+828+968

2369     -

 

Kilometer Cup (b og c piloter)

Placering

Pilot

Distance

  1.

Per Kragsø (4)

  957,3 km

  2.

Kristian S. Hansen (2)

  757,4   -

  3.

Jonas Wad-Sørensen (3)

  613,6   -

  4.

Anders Husted Madsen (3)

 511,1   -

 5.

Bjarne Sørensen (1)

  344,6   -

  6.

Jakob K. Nikolajsen (1)

 314,1   -

  7.

Kurt Thybo (1)

  312,4   -

  8.

Stephan Nissen (2)

  287,9   -

  9.

Kennet Nielsen (1)

  283,8   -

10.

Orla Lind Christensen (2)

  271,9   -

Varighed tid

Placering Pilot Tid

  1.

Christin Nielsen i Ventus 2cxT/18m

6 timer 27 minutter

  2.

Kenneth Petersen i ASH 31Mi/21m

6 timer 04 minutter

  3.

Peter Fischer Jensen i ASH 31Mi/21m

5 timer 54 minutter

Pokalen for varighed & højdevinding (piloter med max. 150 timer ved sæsonstart)

Placering

Pilot

Tid / Højde

Points

  1.

Bertel Spejlborg

5:12 /  883 m

1133 points

  2.

Jacob Lassen

3:25/1150     -

  973    -

 3.

Jacob Lassen

1:39/1452     -

  828    -